Predviđena pozicija “T” za postavljanje banera (558 * 120 px).
Postani ekskluzivni sponzor tematskih članaka o energetskom certificiranju!
Vaš baner se prikazuje u svim člancima o energetskom certificiranju!
Saznaj više »
Nema prodaje stanova bez energetskog certifikata
Pravilnik o energetskom certificiranju zgrada u primjeni od travnja 2010. godine.
Gotovo pet mjeseci u Hrvatskoj je na snazi novi Pravilnik o energetskom certificiranju zgrada, za čija se “uputstva” hrvatski građani, vlasnici stanova, odnosno vlasnici javnih objekata, još nisu zainteresirali u mjeri u kojoj bi već trebali.
Prema Pravilniku, ulaskom Hrvatske u EU niti jedna zgrada, odnosno stan ili poslovni prostor u stambenoj zgradi građenoj poslije 1. travnja 2010. neće moći biti prodan ili iznajmljen bez energetskog certifikata → dokumenta kojim se detaljno opisuju toplinska, izolacijska i druga energetska svojstva zgrade.
Zgrade javne namjene korisne površine veće od tisuću četvornih metara trebale bi pak certifikat ishoditi do lipnja 2012. te ga zajedno s popisom mjera za energetska poboljšanja javno izložiti.
Prema podacima Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša, u čijoj je nadležnosti provedba ovog Pravilnika i Registar budućih certifikata, energetski certifikat do sada je dobila samo jedna stambena zgrada u Hrvatskoj i to inozemnog trgovačkog lanca te jedan dječji vrtić.
Što se tiče novih zgrada, za veći broj energetskih certifikata još je prerano – obzirom na to da je Pravilnik na snagu stupio 1. travnja ove godine. Predpostavljamo da će investitori novosagrađenih stambenih zgrada energetske cetrifikate tražiti uoči ishođenja uporabne dozvole, dok će veći broj vlasnika postojećih, starijih zgrada, to učiniti tek uoči ulaska Hrvatske u EU ili nakon toga.
Zgrade građene prije 1. travnja 2010. nisu obavezne ishoditi energetski certifikat, osim ako se cijele ili njeni pojedinačne samostalno uporabne cjeline (stanovi, poslovni prostori, garaže, …) daju u prodaju, zamjenu, najam ili na leasing. U tom slučaju vlasnik zgrade dužan je osigurati energetski certifikat zgrade odnosno njezinog dijela i dati ga na uvid potencijalnom kupcu ili najmoprimcu.
Energetski certifikat se izdaje za cijelu zgradu na razdoblje od deset godina, na koliko se izdaje i novim zgradama za koje je dozvola za gradnju zatražena nakon ožujka 2010. godine.
GRAĐEVINARI IZNENAĐENI
Iako će energetsko certificiranje biti trošak za investitora, kasnije će na dobitku biti budući korisnici tih prostora, odnosno kupci.
Stručnjaci vjeruju da će izdavanje energetskih certifikata diferencirati i cijene nekretnina na tržištu, poglavito stanova, jer će energetski loše izvedene zgrade “zaraditi” i manje energetske razrede čime bi na tržištu nekretnina postizali manju cijenu. Takva situacija trebala bi “prisiliti” investitore da ipak ulažu u dodatne izolacije, bolju stolariju i sustave grijanja te primjenu alternativnih izvora energije što bi im se trebalo vratiti kroz veću prodajnu cijenu ili bržu prodaju nekretnina.
Građevinari zbog ovih zahtjevnijih zakonskih propisa i nisu najsretniji, budući da su ih iznenadili u trenutku globalne krize.
ŠTO DONOSI BUDUĆNOST
Ostaje za vidjeti koliko sreće će iskazati kupci nekretnina kojima investitor ne ishodi energetski certifikat zbog otvorenog postupka stečaja ili prethodne likvidacije tvrtke, uvjerenja kako će i ovakvih situacija zasigurno biti uslijed galopirajuće krize koja urušava tržište nekretnina, a pred čime sve institucije i nadležni zatvaraju svoje “činovničke okice”.