Uredba o procjeni vrijednosti nekretnina
Vlada RH usvojila Prijedlog Uredbe o procjeni vrijednosti nekretnina na sjednici održanoj 11. lipnja 2014. godine.
Uredbom o procjeni vrijednosti nekretnina uređuje se način procjene vrijednosti nekretnina, način prikupljanja podataka i njihova evaluacija za sve nekretnine u RH neovisno u čijem su vlasništvu, osim ako posebnim zakonom nije propisano drukčije.
Uredba o procjeni vrijednosti nekretnina stupa na snagu 8 dana od objave u Narodnim novinama.
Nakon usvajanja Uredbe o procjeni nekretnina, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja donijet će pripadni Pravilnik kojim se detaljnije opisuju metode procjena vrijednosti nekretnina, te nužni parametri za izradu procjena.
Pravilnikom razrađuju se metode procjene vrijednosti nekretnina. Cilj ovoga Pravilnika je utvrđivanje tržišne vrijednosti nekretnina prema jedinstvenim metodama i postupcima, u svrhu provedbe odredbi Uredbe o procjeni vrijednosti nekretnina.
Zakonska osnova za donošenje Uredbe o procjeni nekretnina i Pravilnika o metodama procjene vrijednosti nekretnina donosi se na temelju članka 196. stavka 6. Zakona o prostornom uređenju (NN 153/2013).
- Prijedlog Uredbe o procjeni vrijednosti nekretnina (od 9.6.2014.)
- Nacrt Pravilnika o metodama procjene nekretnina (od 24.3.2014.)
- Prilozi – Tablice (od 24.3.2014.)
Predloženom Uredbom uređuju se sljedeća osnovna pitanja:
Definiraju se osnovni pojmovi iz područja procjena vrijednosti nekretnina na način kako je to određeno u standardima i propisima zemalja EU, te tako domaći procjenitelji i naručitelji procjena stječu osnovu za međunarodno priznate procjene. Uz definiranje osnovnih pojmova postavljen je okvir za izradu procjena kako bi one bile profesionalno izrađene, uzimajući u obzir sve raspoložive dokaze te kako bi rezultat bio održiv nakon provjere.
Određen je sustavan način prikupljanja i evaluacije podataka nužnih za izradu procjena. Nužni podaci prikupljat će se putem javnih bilježnika koji ovjeravaju ugovore vezane uz promet nekretnina. Prikupljanje i evaluaciju podataka obavljati će djelatnici upravnih tijela županija, velikih gradova i Grada Zagreba, zaduženi za poslove upravljanja imovinom, za svoje područje nadležnosti. Odgovornost za izdavanje podataka koji su nužni za izradu procjena, te godišnji pregled prometa nekretnina, ima procjeniteljsko povjerenstvo kao neovisno tijelo pri svakoj županiji, velikom gradu i Gradu Zagrebu. Visoko procjeniteljsko povjerenstvo formira se na razini države i usklađuje rad procjeniteljskih povjerenstava, objavljuje objedinjene podatke vezane uz procjene, te po potrebi provodi nadvještačenje.
S obzirom da ne postoji kvalitetna baza podataka o realiziranim prometima nekretnina, a što predstavlja osnovicu za svaku procjenu, određeno je osnivanje takve baze iz koje će se izlučivati nužni podaci za procjene. Podaci o orijentacijskim vrijednostima nekretnina bit će javni i prikazivat će se grafički u Informatičkom sustavu prostornog uređenja (ISPU).
Određeno je tko može izrađivati procjene i kakva znanja isti mora posjedovati.
Određene su tri osnovne metode za procjene vrijednosti nekretnina: poredbena, prihodovna i troškovna. S obzirom da je osnovna namjena zemljišnih čestica određena prostornim planovima, izvršena je kategorizacija zemljišta prema spremnosti za realizaciju investicije, u skladu sa Zakonom o prostornom uređenju i Zakonom o gradnji.
Zasebno su propisani posebni slučajevi procjena kod: prava građenja, prava služnosti i u postupcima izvlaštenja.
Definiran je procjembeni elaborat kao dokument kojim se prezentira procjena u pisanom obliku i transparentno.
U prijelaznim i završnim odredbama određuje se način dokazivanja statusa i potrebnih znanja procjenitelja, do donošenja zakona koji strukovno uređuje procjenitelje.
Nadalje, uređuju se rokovi za: formiranje procjeniteljskih povjerenstava, dostavu ugovora o realiziranim prometima nekretnina, uspostavu zbirke kupoprodajnih cijena i definiranje cjenovnih blokova.
Određeno je i postupanje u odnosu na ranije donesene uredbe koje se odnose na turističko zemljište i nekretnine u vlasništvu Republike Hrvatske, te na procjene koje su započete prije stupanja na snagu ove Uredbe.