Oporezivanje nekretnina – Porez na promet nekretnina
Oporezivanje nekretnina
Porez na promet nekretnina (PPN)
Hrvatski porezni sustav poznaje i primjenjuje više različitih zakonskih propisa kojima se regulira nastanak i izvršenje poreznih obveza s osnova sudjelovanja u prometu nekretninama.
Porez na promet nekretnina – jedan je od najpoznatijih ali s njime ne završavaju Vaše muke po razumjevanju poreznih obveza, zapravo tek počinju.
Donosimo pregled najvažnijih smjernica, objašnjenja, izmjena, dopuna, tumačenja, pitanja, dvojbi i sl. pa krenimo redom:
Predmet oporezivanja je promet nekretnina.
Prometom nekretnina smatra se svako stjecanje vlasništva nekretnine u RH, osim stjecanja nekretnina na koje se plaća PDV.
Stjecanjem nekretnine smatra se kupoprodaja, zamjena, nasljeđivanje, darovanje, unošenje i izuzimanje nekretnina iz trgovačkog društva, stjecanje dosjelošću, stjecanje u postupku likvidacije ili stečaja, stjecanje na temelju odluka suda ili drugog tijela, stjecanje temeljem zakona te ostali načini stjecanja nekretnina od drugih osoba.
Ključnim kriterijima za određivanjem načina oporezivanja nekretnina smatraju se:
- porezni status osobe – isporučitelja nekretnine; ovisno o tome je li isporučitelj porezni obveznik upisan u registar obveznika poreza na dodanu vrijednost te
- vrsta nekretnine koja je u prometu.
ZAKONSKA REGULATIVA
KOJE SVE POREZE PLAĆAMO NA PROMET NEKRETNINA
- POREZ NA PROMET NEKRETNINA (PPN) obračunava i plaća se na stjecanje vlasništva nekretnina kad se na takvo stjecanje ne plaća PDV.
- POREZ NA DODANU VRIJEDNOST (PDV) plaćaju porezni obveznici koji su upisani u registar obveznika PDV-a kad isporučuju, daruju ili na neki drugi način prenose građevinska zemljišta i građevine, ili dijelove građevina (i zemljišta na kojima su izgrađene), ako su te građevine i njihovi dijelovi nastanjeni ili korišteni manje od 2 godine.
Nasljednik koji ne nastavlja ostaviteljevu djelatnost na naslijeđene nekretnine obračunava i plaća PDV ako je ostavitelj koristio pravo na odbitak pretporeza prilikom stjecanja građevinskog zemljišta i građevina, ili njihovih dijelova, kao i zemljište na kojima su izgrađene, a te su građevine ili njihovi dijelovi nastanjeni ili korišteni manje od 2 godine.
- POREZ NA DOHODAK → OD IMOVINE → po osnovi otuđenja nekretnina i imovinskih prava, obračunava se i plaća:
a) ako fizička osoba nekretninu otuđuje unutar 2 godine od dana njezine nabave
b) ako fizička osoba proda, zamjeni, ili obavi neki drugi oporezivi prijenos vlasništva nad više od 3 nekretnine iste vrste u razdoblju od 5 godina od dana njihove nabave.Taj se porez ne obračunava i ne plaća kad se nekretnine izvlašćuju temeljem posebnog zakona, ili ako se otuđuju zemljišta čija je pojedinačna površina (svake pojedinačne čestice) do 250 m², a ukupna površina svih otuđenih zemljišnih čestica pojedinačne površine do 250 m² ne prelazi 1000 m².
- PRIREZ POREZU NA DOHODAK obračunava se i plaća ako je prirez propisan gradskom ili općinskom odlukom u mjestu prebivališta ili uobičajenog boravišta obveznika poreza na dohodak.
Tko su obveznici poreza na promet nekretnina prilikom stjecanja nekretnine?
Obveznik poreza na promet nekretnina je svaki stjecatelj nekretnine (osim onih stjecatelja nekretnina na koje se plaća PDV), bez obzira na veličinu idealnog (suvlasničkog) dijela nekretnine koji stječe. Porezni obveznik može biti i otuđitelj nekretnine pod uvjetom da je tu obvezu pisanim ugovorom preuzeo na sebe.
- Obveznik poreza na promet nekretnina pri kupnji nekretnine je kupac.
- Obveznik poreza na promet nekretnina pri zamjeni nekretnina je svaki sudionik u zamjeni i to za vrijednost nekretnine koju stječe.
- Obveznik poreza na promet nekretnina pri nasljeđivanju je nasljednik ili zapisovnik.
Ako se nasljednik tijekom ostavinske rasprave odrekne nasljedstva ili ga ustupi drugome sunasljedniku, ne plaća porez. - Obveznik poreza na promet nekretnina pri darovanju ili drugom stjecanju nekretnina bez naknade je daroprimatelj ili druga osoba koja je stekla nekretninu bez naknade.
- Ako se nekretnina stječe na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ili ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, obveznik poreza na promet nekretnina je davatelj uzdržavanja.
Postoji li razlika između domaćih i stranih poreznih obveznika?
Domaće i strane fizičke ili pravne osobe izjednačene su glede plaćanja poreza na promet nekretnina ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.
Ako se nakon 1.1.2015. godine nekretnina stječe od obveznika poreza na dodanu vrijednost, na koju je obračunat porez na dodanu vrijednost (i na građevinu i na zemljište) nema nastanka porezne obveze.
Nastanak porezne obveze
Porezna obveza nastaje u trenutku sklapanja ugovora ili drugoga pravnog posla kojim se stječe nekretnina.
Ako se stječe nekretnina na temelju odluke suda ili drugog tijela, porezna obveza nastaje u trenutku pravomoćnosti te odluke.
Ako se odlukom suda utvrđuje pravo vlasništva na nekretnini dosjelošću, porezna obveza nastaje u trenutku pravomoćnosti te odluke.
Ako se vlasništvo na nekretnini stječe na temelju zakona, porezna obveza nastaje u trenutku pravomoćnosti odluke suda o odobrenju upisa.
Stranoj fizičkoj ili pravnoj osobi kojoj je za stjecanje nekretnine na području RH potrebna suglasnost ministra nadležnog za poslove pravosuđa porezna obveza nastaje u trenutku dobivanja te suglasnosti.
Ako se stječe nekretnina na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, porezna obveza nastaje u trenutku sklapanja tog ugovora.
Ako se stječe nekretnina na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju, porezna obveza nastaje u trenutku smrti primatelja uzdržavanja, uz primjenu olakšice iz čl. 8., st. 2. Zakona o porezu na promet nekretnina.
Tko i kako određuje osnovicu za izračun poreza na promet nekretnina?
Nadležni ured Porezne uprave (Ministarstvo financija) određuje osnovicu za izračun poreza na promet nekretnina koji je stjecatelj nekretnine dužan platiti.
Poreznu osnovicu prema kojoj se izračunava iznos porez na promet nekretnina predstavlja tržišna vrijednost nekretnine u trenutku nastanka porezne obveze. Porezna uprava kao poreznu osnovicu može prihvatiti naznačenu cijenu u ugovoru a može ju i izmijeniti na temelju usporednih podataka o kretanju tržišnih vrijednosti sličnih nekretnina s približno istog područja u približno isto vrijeme i/ili.
Iznimno, ako se nekretnina stječe kroz postupak javnog natječaja, javne prodaje (dražbe) ili u stečajnom postupku uz odgovarajuću primjenu odredaba propisa o ovrsi kojima je uređena ovrha na nekretnini te postupcima u kojima je jedan od sudionika postupka pravna osoba u većinskom vlasništvu RH ili RH, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, tijela državne vlasti, ustanove čiji je jedini osnivač RH ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, ukupnim iznosom naknade tj. poreznom osnovicom smatra se sve ono što stjecatelj ili druga osoba za stjecatelja da ili plati za stjecanje nekretnine.
Koliko iznosi porez na promet nekretnina?
Porez na promet nekretnina plaća se po stopi od 4% u odnosu na poreznu osnovicu za vrijednost nekretnine koju odredi porezna uprava.
Prijava nastanka porezne obveze i rokovi
Javni bilježnik po ovjeri potpisa na ispravama o prodaji ili drugom načinu otuđenja nekretnine ili po sastavljanju javnobilježničkog akta, a najkasnije u roku od 30 dana, obvezan je jedan primjerak isprave, kao i svake druge isprave na osnovi koje dolazi do prometa nekretnine (ugovor o ortaštvu, ugovor o osnivanju prava građenja i sl.), uz podatak o osobnom identifikacijskom broju sudionika postupka, dostaviti ispostavi Porezne uprave na području koje se nekretnina nalazi, elektroničkim putem.
Sudovi i druga javnopravna tijela obvezni su ispostavi Porezne uprave na području na kojem se nalazi nekretnina dostavljati svoje odluke uz podatak o osobnom identifikacijskom broju sudionika postupka kojima se stječe ili mijenja vlasništvo nekretnina u zemljišnim knjigama, odnosno u službenim evidencijama u roku od 15 dana nakon isteka mjeseca u kojem je odluka postala pravomoćna, prema propisima o obveznom osobnom dostavljanju pismena.
Dostavom isprava i odluka smatra se da je izvršena prijava prometa nekretnina.
Iznimke:
- ako ispravu o stjecanju nekretnine nije ovjerio javni bilježnik odnosno nije ju izdao sud ili drugo javnopravno tijelo, porezni obveznik je obvezan prijaviti promet nekretnina ispostavi Porezne uprave na području na kojem se nalazi nekretnina, dostavom Prijave prometa nekretnina i isprave o stjecanju nekretnine u roku od 30 dana od dana njezina nastanka.
- ako ispravu o stjecanju nekretnine nije ovjerio javni bilježnik odnosno nije ju izdao sud ili drugo javnopravno tijelo, isporučitelj koji na isporuku nekretnine obračunava PDV, kao i kod prijenosa porezne obveze, obvezan je u roku od 30 dana od dana isporuke prijaviti isporuku te nekretnine dostavom Prijave prometa nekretnina nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema sjedištu, prebivalištu ili uobičajenom boravištu isporučitelja.
U kojem roku se mora platiti porez na promet nekretnina?
Porezni obveznik mora platiti utvrđeni iznos poreza u roku od 15 dana od dana dostave rješenja o utvrđivanju poreza na promet nekretnina.
Raskid prijenosa vlasništva na nekretnini voljom stranaka
Raskid ugovora o prijenosu vlasništva na nekretnini voljom stranaka prije nego što se obavi prijenos u zemljišnim knjigama na novog vlasnika te raskid, poništenje ili utvrđenje ništetnosti ugovora odlukom suda razlozi su za obnovu postupka i poništenje rješenja o utvrđivanju poreza na promet nekretnina.
Prijedlog za obnovu postupka može se podnijeti u u roku od 30 dana od dana raskida ugovora tj. u rokovima propisanim Zakonom o općem upravnom postupku.
Nakon isteka roka od jedne godine od dana konačnosti rješenja o utvrđivanju poreza na promet nekretnina, obnova postupka se ne može tražiti.
POREZNE OLAKŠICE
Pri stjecanju nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju porez na promet nekretnina umanjuje se za 5% za svaku godinu trajanja uzdržavanja proteklu od dana sklapanja ugovora o doživotnom uzdržavanju, koji je ovjerio sudac nadležnog suda ili potvrdio (solemnizirao) javni bilježnik ili je sastavljen u obliku javnobilježničkog akta, do smrti uzdržavanog.
POREZNA OSLOBOĐENJA
Opća porezna oslobođenja
- RH, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, tijela državne vlasti, ustanove čiji je jedini osnivač RH ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, zaklade i fundacije, sve pravne osobe čiji je jedini osnivač RH, Crveni križ i neprofitne pravne osobe registrirane za pružanje humanitarne pomoći sukladno posebnom propisu.
- Diplomatska ili konzularna predstavništva strane države pod uvjetom uzajamnosti i međunarodne organizacije za koje je međunarodnim ugovorom dogovoreno oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina.
- Osobe koje stječu nekretnine u postupku vraćanja oduzete imovine i komasacije nekretnina.
- Prognanici i izbjeglice koji stječu nekretnine zamjenom svojih nekretnina u inozemstvu.
- Građani koji kupuju stambenu zgradu ili stan (uključujući i zemljište) na kojem su imali stanarsko pravo ili uz suglasnost nositelja stanarskog prava prema propisima kojima se uređuje prodaja stanova na kojima postoji stanarsko pravo. Isto vrijedi i za zaštićene najmoprimce koji kupuju stambenu zgradu ili stan u kojem stanuju na temelju ugovora o najmu.
- Osobe koje stječu nekretnine u skladu s propisima kojima se uređuje pretvorba društvenog vlasništva u druge oblike vlasništva.
- Bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s primateljem uzdržavanja te od njega stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ili na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju.
- Osobe koje razvrgnućem suvlasništva ili diobom zajedničkog vlasništva stječu posebne dijelove te ili tih nekretnina, neovisno o omjerima prije i nakon razvrgnuća suvlasništva ili diobe zajedničkog vlasništva.
Porezna oslobođenja pri unosu nekretnina u trgovačko društvo
- Kada se nekretnine unose u kapital trgovačkog društva, ne plaća se porez na promet nekretnina.
- Porez na promet nekretnina ne plaća se kada se nekretnine stječu u postupku spajanja i pripajanja u smislu zakona kojim se uređuju trgovačka društva te u postupku podjela trgovačkog društva u više trgovačkih društava.
Ako tijekom poreznog nadzora Porezna uprava utvrdi prividnost pravnog posla po osnovi kojeg je stečena nekretnina, sukladno stavcima 1. i 2., utvrđuje se pripadajući porez na promet nekretnina.
Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade
- Bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s umrlim ili darovateljem.
- Pravne i fizičke osobe kojima RH ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave daruje, odnosno daje nekretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih razloga u svezi s Domovinskim ratom.
- Bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose.
UKINUTA POREZNA OSLOBOĐENJA S 31.12.2016.
Zaključno s 31.12.2016. godine ukinuto je oslobođenje plaćanja poreza na promet nekretnina od 5% za građane koji su stjecali:
- prvi stan ili kuću kojim su rješavali vlastito stambeno pitanje,
- zemljište unutar građevinskog područja površine do 600 m2 na kojem su trebali izgraditi kuću kojom su rješavali vlastito stambeno pitanje,
- nekretninu u vlasništvu RH na području posebne državne skrbi ako su imali prijavljeno prebivalište na adresi te nekretnine
BROŠURE I PRIRUČNICI
(Izdavač: MINISTARSTVO FINANCIJA, Porezna uprava)
Oporezivanje prometa nekretnina
XIV. izmijenjeno i dopunjeno izdanje brošure (ažurirano 7.7.2016.)
Kupili ste stan, kuću, garažu, ili možda poslovni ili skladišni prostor. Možda ste otuđili nekretninu unutar 3 godine od njezinog stjecanja, ili ste otuđili više od 3 nekretnine u razdoblju od 5 godina. Znate li koje se poreze plaća i tko je, kad i koliko dužan platiti poreza?
Prikazana brošura nije važeća!
Nakon što Porezna uprava objavi novu brošuru usklađenu sa novim
Zakonom o porezu na promet nekretnina istu ćemo ovdje ažurirati.
Oporezivanje najma ili zakupa nekretnina
XI. izmijenjeno i dopunjeno izdanje brošure (ažurirano 12.10.2015.)
Iznajmili ste stan, garažu ili neku pokretninu, ili ste možda dali u zakup poslovni ili skladišni prostor? Znate li tko, kad i koliko mora platiti poreza?
Prikazana brošura nije važeća!
Nakon što Porezna uprava objavi novu brošuru usklađenu sa novim
Zakonom o porezu na promet nekretnina istu ćemo ovdje ažurirati.
Oporezivanje nasljedstva i darova
X. izmijenjeno i dopunjeno izdanje brošure (ažurirano 20.4.2016.)
Nasljedili ste ili ste primili na dar stan, kuću, gotovinu, dionice, automobil, sliku, ili neku drugu nekretninu i pokretninu. Znate li koje se poreze plaća i tko je, kad i koliko dužan platiti poreza?
Prikazana brošura nije važeća!
Nakon što Porezna uprava objavi novu brošuru usklađenu sa novim
Zakonom o porezu na promet nekretnina istu ćemo ovdje ažurirati.
Oporezivanje nerezidenata
Porezni priručnik za nerezidente (ažuriran 8/2015.)
Nerezident ste i u Republici Hrvatskoj ostvarujete opoerezive primitke ili ste možda porezni obveznik s osnove vlasništva i prometa imovine i prava u Republici Hrvatskoj. Znate li koje ste poreze i obvezne doprinose dužni platiti?
Prikazana brošura nije važeća!
Nakon što Porezna uprava objavi novu brošuru usklađenu sa novim
Zakonom o porezu na promet nekretnina istu ćemo ovdje ažurirati.